Svante Olsson om nya skarvmuffen: ”Förstår inte varför ingen gjort det tidigare”
Varför har ingen gjort det här? Undrade Svante Olsson efter att ytterligare en elektriker frågat. Nu har han lanserat Muffs – en skarvmuff för att underlätta vid installation.
För tre år sedan var Svante Olsson från Elektroskutt med i Draknästet och pitchade sina uppfinningar Dutts och Klickas. Då sa han att till 2025 skulle företaget ha tio produkter.
Läs också:
Svante duttsar slangutsläpp: ”Jag gillar när det blir snyggt”
Läs också:
Svante Olsson vill göra kanalanslutningarna mot tak snyggare
Där och då blev det inga pengar men det har inte hindrat Svante Olsson från att uppfinna vidare.
Nu har Elektroskutt lanserat Muffs, vilket blir den åttonde produkten. Den är till för att skarva mellan 50- och 32 millimeters rör.
– Elektriker har ofta en utmaning när de exempelvis ska ta markrören som kommer upp ur en betongplatta och sätta in dem i en elcentral. Det kan vara allt mellan fyra och åtta stycken, men dagens elcentraler har inga anslutningar för detta. Så då blir det problematiskt där det alternativ som finns är att ta fram en dosfräs och fräsa sönder hela centralen. Utöver att det tar tid är det ingen bra lösning. Men med Muffs reducerar man ned till 32 millimeter och det blir enklare, säger Svante Olsson.
Utöver centralanslutning kan produkten användas som en skarvmuff eller för den delen att göra snyggare installationer vid fasader.
– Ofta låter man markröret sticka upp som ett gult utropstecken vid grunden och det är fult. Det man kan göra här är att skarva markröret ned till 32 millimeter och sedan enklare dölja det tunnare röret bakom ett kabelskydd. Och en tredje grej är när man ska gå upp i pollare för belysning eller elbilsladdare – att då ha ett mindre rör gör arbetet mycket smidigare.
Att ha en liten plastdetalj som skarvar mellan två dimensioner, det låter inte som något revolutionerande, trots det har ingen tidigare utvecklat en.
– Jag kan inte förstå det. Men vad jag fått höra är att elektriker tjatat på elleverantörerna under många år, men det har inte hänt något. Själv har jag blivit kontaktad av kanske 25 personer som hört av sig med frågan. Nej, det här är ingen superuppfinning och jag vet faktiskt inte varför ingen gjort det tidigare, säger Svante Olsson.
Men nu finns Muffs och uppfinnaren säger att han fått många uppskattande kommentarer.
– Det har varit många som sagt ”Äntligen!” Och så vidare. En kommentar som jag gillar var att en person beskrev att han tidigare byggt ihop liknande av avloppsrörsdelar och nu tyckte att det var skönt att det fanns en produkt för ändamålet.
Muffs är den senaste och Svante har fler nyheter på gång. Draknästet-uttalandet om tio produkter till 2025 kommer att överträffas.
– Jag har en produkt, Stopps, som jag ska visa om två-tre veckor och det är ett väldigt bra komplement. Den har jag jobbat med i två-tre år och är väldigt stolt över. Utöver Stopps kommer ytterligare fyra produkter.
Det har gått tre år sedan tv-framträdandet, så då måste man fråga – känns det som en revansch att du lyckats, trots att det inte blev några pengar från investerarna då?
Läs också:
Svante Olsson om nya dosförlängaren: ”Krav på att kunna täta i våtutrymmen”
– Jag tänker inte så mycket på Draknästet och vad de sa till mig. De har inte så bra koll på elbranschen och vad elektrikerna vill ha. Så ja, det känns verkligen bra nu och jag skulle absolut inte vilja ha en investerare i dagsläget. Nu är jag väldigt glad över att jag inte gick därifrån med drakarnas pengar, säger Svante Olsson.
Nyhetsbrev
Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få nyheter, tips och bevakningar rakt ner i inkorgen