Nybyggda huset fick massvis med anmärkningar – ägaren kräver elektriker på 28 000 kr
Oanvändbar golvvärme, feldragna kablar och 80 takspottar som inte fungerade. Kunden var rosenrasande och krävde elfirman på ersättning. Men elektrikern tycker sig ha goda skäl att inte slutföra arbetet.
En kund i Fjugesta anlitade en elfirma för installation under en husbyggnation. Men utöver att arbetet drog ut på tiden anser hen att slutresultatet är allt annat än godtagbart. Listan med anmärkningar på besiktningen var lång och det fick kunden att gå till Allmänna reklamationsnämnden, ARN.
Läs också:
”Anlita en riktig elektriker”
Läs också:
”Orimligt” menade kunden – men var det företagets fel att elen inte kunde installeras?
I sin anmälan uppger kunden att hen upptäckte flera fel vid inflytt. Det började med att termostaterna till golvvärmen inte kunde installeras eftersom kablarna var felslagna. Istället för individuella kablar hade termostaten fått kabeldragning i seriekoppling.
Vidare konstaterar kunden att flera eldosor satt fel. Vissa var gömda bakom lister och andra satt på fel avstånd. Något som resulterat i att elektrikern satt utanpåliggande eluttag, vilket inte alls var överenskommet. I köket saknades det även matarkabel till uttagen vilket firman löste genom att borra hål i ytterväggen och dra utanpåliggande kabel på fasaden.
Anmälan fortsätter med att kunden anser att kablarna till takspottarna drogs fel vilket krävde utbyte av 80 spotlights. Plejdprodukterna har inte anslutits korrekt och kunden har inte heller fått en utlovad nätverkskabel dragen till verkstaden. Slutligen är varken gruppförteckning eller dokumentation på plats – vilket försenat inflyttning.
Totalt vill kunden ha 6 000 kronor för felaktigt fakturerat materialoch ytterligare 7 000 kronor för nya trådlösa termostater till golvvärmen. Därtill kräver kunden även 15 000 kronor som kompensation för de fel som behövts rättats till.
Företaget svarar att det framgår av besiktningsprotokollet vissa brister med deras arbete, men det är saker man har för avsikt att åtgärda. De övriga anmärkningarna anser elfirman inte att de kan stå för. Som de 80 spotlights kunden själv beställde, där erbjuder sig företaget att hjälpa till att byta ut dem om kunden vill.
När det kommer till dokumentation och intyg. Företaget skriver att skälet till att det inte utfärdats beror på att anmälaren själv gjort en bedömning och vidtagit åtgärder. Därför kan och får de inte utfärda intyg – det här har påtalats både skriftligt och muntligt.
Läs också:
”Det handlar mest om vanligt hyfs”
Efter att ha gått igenom båda sidornas redovisning skriver ARN att det framkommit fel i den utförda tjänsten, vilket framgår av besiktningsprotokollet. Därför rekommenderar nämnden företaget att avhjälpa dessa. Vidare anser de att prisavdraget om 6 000 kronor avseende materialkostnader ska bifallas – men i övrigt avslås anmälarens krav.
Nyhetsbrev
Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få nyheter, tips och bevakningar rakt ner i inkorgen